Informacja Administratora

Historia

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 została wybudowana ze składek społeczeństwa na hasło "Tysiąc szkół na tysiąclecie".
Uroczysta chwila otwarcia Szkoły Podstawowej nr 9 nastąpiła 3 września 1963r. Ówczesny Minister oświaty wręczył symboliczny klucz pierwszemu dyrektorowi szkoły mgr Władysławowi Stecowi.

1963 r. (3 września) – odbyły się w Radomsku ogólnopolskie uroczystości z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Głównym punktem obchodów było oddanie do użytku szkoły „Tysiąclecia” im. Pawła Findera przy ul. Rolnej. Obiekt szkolny został wybudowana ze składek społeczeństwa, jako skutek akcji państwowej „realizując hasło partii – tysiąc szkół na 1000-lecie – zapewniamy naszym dzieciom radość´ i szczęśliwa? przyszłość´”. Uroczystość´ zaszczycił swą obecnością? minister oświaty Wacław Tułodziecki oraz I sekretarz KW PZPR w Łodzi Stefan Jędraszak. Minister dopełnił honoru przecinając symboliczna? wstęgę? blokująca? wejście do szkoły, a także przekazał klucze oraz złożył gratulacje dyrektorowi Władysławowi Stecowi. Romuald Banasiak, sekretarz KP PZPR w Radomsku, przemawiał przed zgromadzonymi: „Poprzez odbudowę? szkół i uczelni, poprzez ogólnonarodową walkę z analfabetyzmem – do pięknych szkół, pomników Tysiąclecia – do ośmioklasowej szkoły podstawowej. Od spalonych wsi, od zdewastowanych fabryk – do pięknych nowoczesnych osiedli, do olbrzymich metalurgicznych i chemicznych kombinatów. Oto droga Ludowej Polski!”. Przy dźwiękach „Międzynarodówki” odsłonięto pamiątkową tablicę na budynku szkolnym. W części artystycznej uroczystości wystąpił ze specjalnie przygotowanym repertuarem radomszczański chór „Moniuszkowców”. Następnie oficjele zwiedzali szkołę. W ramach uroczystości odbyły się również˙: wizyty we włynicko-ojrzeńskiej „tysiąclatce”, Technikum Drzewnym w Radomsku oraz spotkanie nauczycieli z ministrem Tułodzieckim w sali kinowej „Metalowiec”.

Nowa placówka oświatowa w Radomsku otrzymała imię Pawła Findera, a 11 maja 1969r. Komitet Rodzicielski ufundował i wręczył szkole sztandar.
W pierwszym roku naukę podjęło 843 uczniów w 21 oddziałach, piętnaście lat później uczęszczało 1249 uczniów skupionych w 37 oddziałach. Zwiększeniu uległa też kadra nauczycielska, która z liczby 26 nauczycieli - piętnaście lat później wzrosła do liczby 43 nauczycieli.

Od 1998 roku patronem szkoły jest Henryk Sienkiewicz, którego twórczość pobudza serca i umysły wielu pokoleń Polaków. Wiosną 2000 roku został zorganizowany konkurs na projekt logo i sztandaru szkoły. Ufundowany przez Radę Rodziców i uroczyście przekazany społeczności uczniowskiej 7 grudnia 2000 roku. Spełnia on ważną rolę w wychowaniu patriotycznym. Wprowadzają go najlepsi uczniowie na wszystkie uroczystości szkolne. Poczet sztandarowy uczestniczy we wszystkich miejskich obchodach świąt państwowych. Uczniowie klas pierwszych ślubują na Sztandar Szkoły. W klasach czwartych przeprowadzane są uroczyste lekcje ze sztandarem. Reforma edukacji sprawiła, że od roku szkolnego 2000/2001 szkoła została przekształcona w 6 - letnią szkołę podstawową z wyodrębnionymi dwoma 3 - letnimi etapami edukacyjnymi.

Od 1 listopada 2003 roku do 31 sierpnia 2018 szkoła została przekształcona w  Zespół Szkolno - Gimnazjalny nr 5 w Radomsku w skład którego wchodziły : Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 i Publiczne Gimnazjum nr 6. Od 1 września 2018 r. szkoła znów jest ośmioklasowa szkołą podstawową.